Skip to content

116 Hawkin RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block55
Lot194
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage2,368
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+7.2%
2024$9,426+8.6%
2023$8,679+2.4%
2022$8,478+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977