Skip to content

809 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1945

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block59
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
77%
Improvement Value:$24,200
23%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,273+7.2%
2024$3,054+8.6%
2023$2,812+2.4%
2022$2,747+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft745DeedBook 17303, Page 227Recorded11/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1945