Skip to content

7 Tower RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1970

Last Sale Price
$283,250
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block63
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,226
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
62%
Improvement Value:$72,400
38%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,004+7.2%
2024$5,603+8.6%
2023$5,159+2.4%
2022$5,039+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$283,250
DeedBook 12750, Page 1671

Property Built

Built

Year Built: 1970