Skip to content

15 Reiner RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block65
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
45%
Improvement Value:$128,100
55%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,289+7.2%
2024$6,802+8.6%
2023$6,263+2.4%
2022$6,118+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 17011, Page 1678Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5596, Page 126

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4787, Page 475

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4674, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1985