Skip to content

14 Oakwood DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1978

Last Sale Price
$278,500
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block97
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,916
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
44%
Improvement Value:$147,200
56%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,176+7.2%
2024$7,629+8.6%
2023$7,025+2.4%
2022$6,862+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$278,500
DeedBook 14876, Page 461

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5376, Page 560

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4828, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1978