Skip to content

26 Highbridge RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1968

Last Sale Date
Dec 12, 1997

Property Information

Block74
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,888
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
41%
Improvement Value:$131,100
59%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,959+7.2%
2024$6,494+8.6%
2023$5,980+2.4%
2022$5,841+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968