Skip to content

3 Red Maple RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1985

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block96
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,973
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,200
38%
Improvement Value:$205,600
62%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,322+7.2%
2024$9,632+8.6%
2023$8,869+2.4%
2022$8,663+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,973DeedBook 17804, Page 242Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 10131, Page 1588

Property Built

Built

Year Built: 1985