Skip to content

17 Brynmore RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1965

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block9
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,437
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
55%
Improvement Value:$92,500
45%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,331+7.2%
2024$5,908+8.6%
2023$5,440+2.4%
2022$5,313+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft1,437DeedBook 19288, Page 782Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14265, Page 522

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11521, Page 249

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10132, Page 1725

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5613, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1965