Skip to content

34 Moorehouse RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1965

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block12
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,420
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
40%
Improvement Value:$139,000
60%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+7.2%
2024$6,706+13.2%
2023$5,925+2.5%
2022$5,781+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,420DeedBook 19154, Page 235Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$294,900
DeedBook 11774, Page 1815

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10592, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1965