Skip to content

92 Old South BroadwayManahawkin, NJ 08050

Built 1947

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block121
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage1,718
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
43%
Improvement Value:$76,700
57%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,335+1.0%
2024$3,302+5.9%
2023$3,118-0.1%
2022$3,122+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,718DeedBook 17730, Page 724Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4780, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1947