Skip to content

84 Lange DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block121
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
46%
Improvement Value:$75,700
54%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,451+9.5%
2024$3,152+5.9%
2023$2,977-0.1%
2022$2,981+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16026, Page 249Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5015, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1960