Skip to content

878 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2006

Property Information

Block129
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class15
Description2SFA
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage701
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
67%
Improvement Value:$75,900
33%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728+1.0%
2024$5,673+5.9%
2023$5,357-0.1%
2022$5,364+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12924, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1930