Skip to content

62 Lamson RoadWest Creek, NJ 08092

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block124
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings2
ZoningRA4
Sq Footage768
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
54%
Improvement Value:$89,900
46%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,847+1.0%
2024$4,800+5.9%
2023$4,533-0.1%
2022$4,538+11.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,500

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 16405, Page 1014Recorded5/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930