Skip to content

361 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block146
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class15
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage790
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
55%
Improvement Value:$78,100
45%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+3.2%
2024$4,205+5.9%
2023$3,971-0.1%
2022$3,976+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12806, Page 1831

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4695, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1930