Skip to content

815 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$36,805
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block153
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
57%
Improvement Value:$104,700
43%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,999+1.0%
2024$5,941+5.9%
2023$5,610-0.1%
2022$5,617+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$36,805

From:

To:

DeedBook 15751, Page 1519Recorded2/25/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10812, Page 1707

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4223, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1960