Skip to content

476 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2024

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block159
Lot512
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,366
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
24%
Improvement Value:$818,300
76%
Total Assessment$1,078,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,774+296.7%
2024$6,750-45.6%
2023$12,409-0.1%
2022$12,425+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,366DeedBook 19047, Page 1056Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 13195, Page 1040

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5175, Page 504