Skip to content

452 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1969

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block159
Lot518
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
68%
Improvement Value:$112,100
32%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+1.0%
2024$8,477+6.1%
2023$7,991-0.1%
2022$8,001+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 5582, Page 642

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4772, Page 971

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4233, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1969