Skip to content

195 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2014

Property Information

Block160
Lot273
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,323
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,300
52%
Improvement Value:$199,100
48%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265+1.0%
2024$10,166+5.9%
2023$9,599-0.1%
2022$9,612+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4349, Page 995