Skip to content

207 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2023

Last Sale Price
$1,440,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block160
Lot276
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,846
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,500
28%
Improvement Value:$555,100
72%
Total Assessment$768,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,084+1.0%
2024$18,900+210.2%
2023$6,093-0.1%
2022$6,101+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,440,000
Sq Ft2,846DeedBook 19363, Page 425Recorded4/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 18922, Page 577Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14413, Page 398

Property Sale

Sale
$341,100
DeedBook 12777, Page 617

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5273, Page 854