Skip to content

26 Myrtle DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block162
Lot391
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage862
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
72%
Improvement Value:$83,500
28%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+1.0%
2024$7,333+5.9%
2023$6,924-0.1%
2022$6,933+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft862DeedBook 17512, Page 15Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11627, Page 1599

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4444, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1962