Skip to content

40 Willard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block163
Lot434
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,326
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
38%
Improvement Value:$347,600
62%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+1.0%
2024$13,827+5.9%
2023$13,057-0.1%
2022$13,073+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12443, Page 1657

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4480, Page 475