Skip to content

60 Willard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2009

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block163
Lot439
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage3,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
33%
Improvement Value:$431,800
67%
Total Assessment$646,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,053+1.0%
2024$15,897+5.9%
2023$15,012-0.1%
2022$15,031+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,330,000
Sq Ft3,510DeedBook 18660, Page 1661Recorded9/2/2021

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 16109, Page 1236Recorded6/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$467,500
DeedBook 11764, Page 1751

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4341, Page 452