Skip to content

51 Joshua DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block174
Lot205
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,493
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
42%
Improvement Value:$290,100
58%
Total Assessment$496,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,078+1.0%
2024$11,959+6.0%
2023$11,279-0.1%
2022$11,294+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 12825, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11341, Page 288

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11136, Page 196