Skip to content

43 Joshua DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1959

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Apr 5, 2016

Property Information

Block174
Lot207
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,260
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
67%
Improvement Value:$102,800
33%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677+1.0%
2024$7,603+5.9%
2023$7,180-0.1%
2022$7,189+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16370, Page 1805Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 10368, Page 1708

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 10155, Page 1760

Property Built

Built

Year Built: 1959