Skip to content

103 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block177
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,991
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,200
45%
Improvement Value:$235,400
55%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,617+1.0%
2024$10,515+6.5%
2023$9,869-0.1%
2022$9,881+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,991DeedBook 19716, Page 1935Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft1,991DeedBook 16676, Page 157Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 15712, Page 1574Recorded12/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14857, Page 191