Skip to content

27 Jennie DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1954

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block178
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,250
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
67%
Improvement Value:$107,100
33%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,990+1.0%
2024$7,913+5.9%
2023$7,472-0.1%
2022$7,482+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,250DeedBook 18973, Page 1577Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4943, Page 759

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4666, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1954