Skip to content

51 Jennie DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block178
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,990
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
52%
Improvement Value:$198,200
48%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252+1.0%
2024$10,153+5.9%
2023$9,588-0.1%
2022$9,600+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 16812, Page 183Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 13574, Page 1372

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10829, Page 881

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4306, Page 731