Skip to content

23 Jennie DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block178
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,800
69%
Improvement Value:$83,500
31%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+1.0%
2024$6,406+7.2%
2023$5,975-0.1%
2022$5,982+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,288DeedBook 19904, Page 231Recorded1/15/2025

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,288DeedBook 19136, Page 1046Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10083, Page 1241

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4414, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1954