Skip to content

20 Selma DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block181
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,918
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,200
60%
Improvement Value:$193,300
40%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980+1.0%
2024$11,865+5.9%
2023$11,204-0.1%
2022$11,218+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,918DeedBook 18324, Page 1179Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 14775, Page 1574

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 13314, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5187, Page 513