Skip to content

3 Steven DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1954

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jun 13, 1995

Property Information

Block184
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,006
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
73%
Improvement Value:$79,700
27%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,310+1.0%
2024$7,239+5.9%
2023$6,836-0.1%
2022$6,845+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5278, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1954