Skip to content

1209 Curlew AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block202
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
26%
Improvement Value:$174,900
74%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,867+1.0%
2024$5,811+427.9%
2023$1,101-0.1%
2022$1,102+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
Sq Ft1,200DeedBook 19134, Page 1784Recorded8/15/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 17794, Page 988Recorded2/20/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5515, Page 829

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4350, Page 418