Skip to content

1437 East Mallard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 10, 2004

Property Information

Block209
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
43%
Improvement Value:$114,700
57%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+1.0%
2024$4,948+5.9%
2023$4,672-0.1%
2022$4,678+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 12277, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1955