Skip to content

960 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block222
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage8,374
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
17%
Improvement Value:$608,800
83%
Total Assessment$734,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,245+1.0%
2024$18,069+5.9%
2023$17,062-0.1%
2022$17,084+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4691, Page 503