Skip to content

158 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1900

Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block230
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class15
Description2SFA
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
57%
Improvement Value:$84,900
43%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,899+1.0%
2024$4,852+5.9%
2023$4,581-0.1%
2022$4,587+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13142, Page 674

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5449, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1900