Skip to content

6 Letts AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 14, 2006

Property Information

Block232
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
53%
Improvement Value:$54,400
47%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865+1.0%
2024$2,838+5.9%
2023$2,680-0.1%
2022$2,683+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 13440, Page 651

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5219, Page 860

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4588, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1950