Skip to content

74 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block232
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage2,175
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
47%
Improvement Value:$134,800
53%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324+1.0%
2024$6,263+5.9%
2023$5,914-0.1%
2022$5,922+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,175DeedBook 18797, Page 1089

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,175DeedBook 16704, Page 1901Recorded4/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956