Skip to content

49 Stafford AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1880

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block232
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class45
Description2SFA
Dwellings2
ZoningMU
Sq Footage1,655
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
34%
Improvement Value:$117,300
66%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,397+1.0%
2024$4,355+5.9%
2023$4,112-0.1%
2022$4,118+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 12188, Page 1470

Property Built

Built

Year Built: 1880