Skip to content

59 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1910
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block234
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,033
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
35%
Improvement Value:$218,000
65%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,326+1.0%
2024$8,245+5.9%
2023$7,786-0.1%
2022$7,796+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,033DeedBook 20113, Page 1781Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 15850, Page 681Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15182, Page 667

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 11689, Page 535

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10906, Page 999

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5455, Page 943

Property Sale

Sale
$20,100
DeedBook 5412, Page 202

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4923, Page 733

Property Sale

Sale
$197,686
DeedBook 4806, Page 569

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4628, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1910