Skip to content

814 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block296
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1.5SCB
Dwellings1
ZoningP
Sq Footage2,190
Acreage4.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
39%
Improvement Value:$124,900
61%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+1.0%
2024$5,024+5.9%
2023$4,744-0.1%
2022$4,750+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965