Skip to content

80 Lafayette DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block63
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
34%
Improvement Value:$161,000
66%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,059+1.0%
2024$6,000+5.9%
2023$5,666+6.7%
2022$5,308+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 17989, Page 514Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 16092, Page 662Recorded5/28/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12278, Page 1818

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5527, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1970