Skip to content

40 Lafayette DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block63
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
43%
Improvement Value:$117,200
57%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,105+1.9%
2024$5,009+5.9%
2023$4,730-0.1%
2022$4,736+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 17427, Page 1394Recorded4/2/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13108, Page 750

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5372, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1977