Skip to content

45 Lafayette DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Oct 2, 1991

Property Information

Block64
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
46%
Improvement Value:$126,100
54%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800+1.0%
2024$5,744+8.2%
2023$5,310-0.1%
2022$5,317+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,500
DeedBook 4934, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1970