Skip to content

84 North Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Oct 20, 1993

Property Information

Block64
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
40%
Improvement Value:$125,500
60%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915+1.0%
2024$4,865+6.2%
2023$4,580-0.1%
2022$4,586+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5105, Page 833

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4217, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1972