Skip to content

194 Rutgers AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2008

Property Information

Block66
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
30%
Improvement Value:$194,900
70%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913+1.0%
2024$6,846+5.9%
2023$6,464-0.1%
2022$6,473+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10340, Page 1860

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5685, Page 417

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5130, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1980