Skip to content

170 Rutgers AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1970

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block66
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,458
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
30%
Improvement Value:$196,900
70%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938+1.0%
2024$6,870+5.9%
2023$6,488-0.1%
2022$6,496+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 17508, Page 582Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$130,136

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 17157, Page 1542Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5415, Page 894

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4171, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1970