Skip to content

168 Park Side LaneWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block88
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
25%
Improvement Value:$288,800
75%
Total Assessment$384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,555+1.0%
2024$9,462+5.9%
2023$8,935-0.1%
2022$8,947+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft3,092DeedBook 16697, Page 187Recorded3/30/2017

Property Sale

Sale
$279,151
DeedBook 5748, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1999