Skip to content

152 Park Side LaneWest Creek, NJ 08092

Built 2001

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block88
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,393
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
23%
Improvement Value:$298,200
77%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+1.0%
2024$9,529+5.9%
2023$8,998-0.1%
2022$9,009+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,393DeedBook 17383, Page 1105Recorded2/12/2019

Property Sale

Sale
$238,060
DeedBook 10575, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 2001