Skip to content

217 Heron Rd.Tuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2005

Property Information

Block114
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
36%
Improvement Value:$171,400
64%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+9.8%
2024$7,614+8.7%
2023$7,001-1.0%
2022$7,069+0.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10020, Page 155