Skip to content

911 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block111
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,199
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
33%
Improvement Value:$177,500
67%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,210+9.8%
2024$7,478+10.5%
2023$6,765-1.0%
2022$6,830+0.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11528, Page 1729