Skip to content

142 Maple AveTuckerton, NJ 08087

Built 1950

Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block16
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1 1/2SF1G 1383
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
31%
Improvement Value:$113,800
69%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,102+9.8%
2024$4,648+8.7%
2023$4,274-1.0%
2022$4,315+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950